Michalici

Święto Patrona Parafii Bł. Bp. Michała Kozala

19-06-2023

facebook twitter
W niedzielę 18 czerwca o godz. 11.00 uwielbialiśmy Dobrego Boga z naszym Czcigodnym Patronem Parafii błogosławionym biskupem Michałem Kozalem

Bł. ks. bp. Michał Kozal urodził się w 1893 roku w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Kapłanem został 23 lutego 1918 roku w Gnieźnie. W sierpniu 1939 r. przyjął sakrę biskupią w katedrze we Włocławku. Aresztowany przez Gestapo w tym samym roku. Osadzony w gnieźnieńskim więzieniu, później w Lądzie nad Wartą. W 1941 r. bp Kozal przewieziony do obozu w Inowrocławiu, gdzie został dotkliwie pobity. Sześć dni później, był już w Berlinie. 25 kwietnia 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Otrzymał pasiak, numer obozowy 24544.

Ks. bp. Michał mimo choroby, nieustannego głodu i cierpień duchowych wspierał współwięźniów m.in. w takich słowach:  „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha. Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga. Tchórzostwo, jako szczególny rodzaj zwątpienia jest matką wszelkich zaniechań, ucieczek i zdrad”.

W ostatnich słowach swojego życia miał powiedzieć: „Wiecie, że życie moje już do mnie nie należy. Świta jutrzenka wolności. Już wam nie będę potrzebny. Odejdę od was”. Ciało ks. Biskupa spalono w krematoryjnym piecu. 14 czerwca 1987 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II. Błogosławiony Biskup był człowiekim wielkiego męstwa.

Bardzo dziekujemy ks. prałatowi Pawłowi Gronowskiemu za przybliżenie nam wielkiej postaci naszego błogosławionego Patrona.

Błogosławiony bp. Michale Kozalu - módl się za nami.