Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe
30-11-2024
Niech to będzie czas wsłuchiwania się w głos Jezusa, który do nas mówi, a jednocześnie niech to będzie czas podążania ku radości Betlejem, aby tam powiedzieć: Panie Jezu, jestem z Tobą tak, jak Ty jesteś z nami.Drodzy Parafianie
Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny zwany Adwentem. To także nowy rok duszpasterski, przeżywać go będziemy pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.
Adwent, jak powiedział ks. Bp. Andrzej Czaja, jest czasem w którym:
spoglądamy zawsze oczyma wiary, bo choćby nie wiadomo jak było ciemno, żyjemy radością, że Bóg nas kocha i stąd nasza nadzieja”
Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.
Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
2. czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.
Teksty liturgiczne Adwentu ukazują postacie Starego i Nowego Testamentu, przez których życie i działalność Bóg zapowiadał i przygotowywał świat na przyjście Jego Syna: Maryję, Jana Chrzciciela, Izajasza. Adwent to czas radosnego oczekiwania na spotkanie z Panem i przygotowania się do niego przez pokutę i oczyszczenie. Dlatego Kościół zachęca do udziału w rekolekcjach, przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Adwent nie jest jednak w sensie ścisłym czasem pokuty, tak jak na przykład Wielki Post.
W czasie całego Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia), odprawiane są Roraty. Ta bardzo dawna tradycja jest nadal w Polsce kultywowana. Roraty to Msze ku czci Najświętszej Maryi Panny. W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, ozdobna świeca - symbolizuje ona obecność Maryi. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach; zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia (chociaż wyłącznie podczas Rorat).
Zapraszamy Was Drodzy Parafianie do jak najliczniejszego udziału w Roratach ze św. Wojciechem. Już w pierwszą niedzielę adwentu w ewangelii św. Łukasza, Jezus zwraca się do każdego z nas: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe […] Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 34-36).
Przywykliśmy do tego, że Adwent to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Ale nie chodzi tu tylko o przygotowania związane z organizacją świąt. Nie chodzi też o to, by nasze domy i mieszkania były zasypane kolorowymi światłami i pięknymi melodiami. Adwent to czas oczekiwania!
Z jednej strony jest to okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, oczekiwania na przyjście Pana do naszego ludzkiego świata. Jednak trzeba też pamiętać, że Adwent zawsze był związany z oczekiwaniem na powrót Pana w dniu ostatecznym. I właśnie o swoim przyjściu mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii.
Dobrze przeżyjmy ten czas, nie straćmy z oczu głównego celu adwentu jakim jest Jezus Chrystus który zbawił człowieka.
Niech to będzie czas wsłuchiwania się w głos Jezusa, który do nas mówi, a jednocześnie niech to będzie czas podążania ku radości Betlejem, aby tam powiedzieć: Panie Jezu, jestem z Tobą tak, jak Ty jesteś z nami – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.
Zapraszamy Was Drodzy Parafianie na Roraty we wtorki, środy i piątki o godz. 18.00. Prosimy o zabranie ze sobą lampionów roratnich.
Wasi Duszpasterze