Michalici

Wojskowe kolędowanie

01-02-2020

facebook twitter
Kilkaset osób śpiewało kolędy z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu „Pokój światu, ludziom radość”.

Kilkaset osób śpiewało kolędy z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu „Pokój światu, ludziom radość”. – „Aż serce się raduje, jak oni tak pięknie śpiewają!” – mówi o czworgu solistów jedna z uczestniczek koncertu. Artyści w mundurach wykonali nie tylko tradycyjny repertuar kolędowy, ale też dawne kolędy w nowoczesnych, opracowaniach oraz nowsze piosenki świąteczne, które również oczarowały słuchaczy. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w niedzielę 26 stycznia 2020 roku, w parafii pw. Bł. Michała Kozala w Gnieźnie prowadzonej przez Księży Michalitów. 

Występ rozpoczął się w niedzielne popołudnie tuż poMszy świętej o godz. 14.00, po której przed zgromadzonymi w kościele pojawiło się ponad 50wojskowych muzyków, a także wokaliści ubrani w stroje z epoki. Wystąpili oni pod dyrygenturą ppłk. Marcina Ślązaka oraz mjr. Dariusza Kaczmarskiego.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano tradycyjne, staropolskie kolędy, które w połączeniu z muzyką i komentarzem konferansjerki stanowiły niepowtarzalną lekcje pobożności i polskiej tradycji dla wszystkich zgromadzonych w świątyni. W drugiej części artyści zabrali publiczność do świata współczesnych utworów o tematyce Bożonarodzeniowej. W repertuarze zespołu znalazły się utwory m.in.: „Bracia patrzcie jeno”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki, „Anioł pasterzom mówił”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Mario czy już wiesz”, „Kto wie czy za rogiem”, „Bóg się rodzi” oraz wiele innych starszych i współczesnych polskich kolęd..

Po występie artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami nie tylko za wyjątkowy koncert, ale także jako podziękowanie jednemu z muzyków za 30 lat pracy artystycznej, który występem w Gnieźnie żegnał się z zespołem. W imieniu wszystkich zgromadzonych podziękowania za tak niepowtarzalny koncert złożył ksiądz proboszcz Krzysztof Stanula CSMA. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Artystyczny Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego koncertuje na całym świecie, odbył ponad 200 tournee zagranicznych. W Polsce dał już ponad 60 tysięcy koncertów! Do tej pory ukazało się już sto płyt z nagraniami wojskowych artystów. W ich repertuarze znajdują się zarówno pieśni żołnierskie, religijne, jak i muzyki popularnej.