Z narodzenia Pana dziś dzień wesoły
20-01-2025
Wspólne śpiewanie kolęd przy rodzinnym stole niesie radość, niesie poczucie bliskości i jedności...Historia kolędowania w naszej Ojczyźnie, czyli śpiewania pieśni bożonarodzeniowych, jest bardzo długa. To piękny zwyczaj bożonarodzeniowy. Słowo „kolęda” wywodzi się z pogańskiego Rzymu, w którym świętowano pierwszy dzień miesiąca, odwiedzając znajomych, śpiewając pieśni, urządzając huczne uczty oraz składając sobie życzenia.
Do Polski tradycja śpiewania kolęd przywędrowała z Zachodu już w czasach średniowiecza (XV wiek). Zaczęto tłumaczyć pieśni łacińskie i czeskie na język polski. Za przysłowiowy „złoty wiek polskich kolęd” uważa się przełom XVII i XVIII wieku, kiedy doszło do znacznego wzrostu popularności pieśni bożonarodzeniowych. Za najstarsze kolędy uważa się: „Anioł pasterzom mówił”, „W żłobie leży”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna” oraz „Jezus malusieńki”.
Wszystkie kolędy niezależnie od wieku, w którym powstały opowiadają o narodzinach Chrystusa oraz o doniosłości tego wydarzenia i jego znaczeniu dla wszystkich chrześcijan.
Ogromnie się cieszę że po raz kolejny, mogliśmy jako wspólnota parafialna wyśpiewywać Bogu chwałę tekstami najpiękniejszych kolędy. Dziękujemy kolędnikom którzy nawiedzili w tym roku nasz kościół:
- Chór Parafialny
- Górale z Żywiecczyzny
- Międzynarodowy zespół „Kalina”
To wszystko w przepięknej, rodzinnej atmosferze która zaistniała dzięki waszej obecności drodzy Parafianie i Goście. Niech w nowym roku Bóg hojnie każdemu błogosławi, a my pamiętajmy o Zbawcy który został nam dany.