Kościół ma być Domem dla wiernych

facebook twitter

19-02-2023

– Kościół powinien być otwarty i przyjazny dla wiernych jak dom – przypomina ks. Krzysztof Poświata. W piątkowym „Poranku z Radiem Warszawa” duchowny mówił o głębokim rozumieniu istoty Kościoła.

Gość poranka zaznaczył, że współcześni ludzie czasem oddzielają wiarę w Boga od wiary w posłannictwo Kościoła. Często jest on postrzegany tylko jako instytucja. Tymczasem warto pamiętać, że wspólnotę Kościoła tworzą wszyscy wierni – podkreślał ks. Krzysztof Poświata, wikariusz generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

– Papież Franciszek jeszcze w 2013 roku mówił takie słowa, że niektórzy powiadają: „wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół, nie wierzę w księży”. I papież wtedy odpowiedział: „nie musisz wierzyć w księży, ale Kościół to nie tylko księża, to my wszyscy. Jeśli mówisz „nie wierzę w Kościół”, to tak jakbyś mówił „nie wierzę w samego siebie”. To jest takie wezwanie dla nas wszystkich, żeby ciągle się nawracać, żeby nie patrzyć na wiele rzeczy powierzchownie i pobieżnie, ale szukać jakiejś głębi – mówił gość poranka.

Duchowni powinni uczynić Kościół miejscem bardzo przyjaznym dla wszystkich wiernych – podkreślał michalita.

– My jako duchowni powinniśmy pamiętać o takiej przestrodze, którą dał pewien kardynał na zakończenie jednego synodu w Rzymie. On apelował, by duchowni, kapłani i biskupi zrobili wszystko co w ich mocy, by Kościół jawił się ludziom jako dom. Jako miejsce gdzie drzwi są zawsze otwarte, gdzie w kominku pali się ogień, gdzie na stole jest strawa. Takiego Kościoła oczekują ludzie trzeciego tysiąclecia – mówił kapłan

Ks. Krzysztof Poświata dodał, że wierność Kościołowi jest po prostu wypełnieniem woli Boga.

Audycja była również okazją do zaprezentowania słuchaczom nowej książki autorstwa ks. Henryka Skoczylasa CSMA pt. „Ukochać Kościół”. Więcej: https://michalici.pl/aktualnosc/ukochac-kosciol

 

Za: Radio Warszawa

Na zdjęciu: ks. Krzysztof Poświata, fot. ze zbiorów radia Warszawa. Cała rozmowa do odsłuchania poniżej.

 

Radio Warszawa · Ks. Krzysztof Poświata/8:15/2023 - 02 - 17