Bractwo Walki Anielskiej i pasek św. Tomasza

Mało kto wie, ale św. Tomasz z Akwinu, znany ze swojego dorobku teologicznego i filozoficznego, jest także patronem czystości i niewinności. Za życia otrzymał szczególną łaskę ochrony przed pokusami skłaniającymi go ku nieczystości. Zanim jednak do tego doszło Tomasz stoczyć musiał walkę ze swoją rodziną.

Doktor Kościoła z Akwinu urodził się w 1226 roku i pochodził szlacheckiej rodziny. Jego rodzice chcieli, aby został benedyktyńskim mnichem w nadziei, że pewnego dnia osiągnie godność opata lub przeora klasztoru. Jednak Bóg miał inne plany. Jako nastolatek uczęszczał na studia teologiczne w Neapolu i tam po raz pierwszy poznałdominikanów. W tym czasie zakon był stosunkowo młody i cieszył się niewielkim poparciem społecznym. Tomasz żywozainteresował się życiem kaznodziejów i szybko wstąpił do zakonu wbrew woli rodziców. Przerażeni rodzice aresztowali go i uwięzili w jednym z rodzinnych zamków. Wielokrotnie próbowali przekonać go do zmiany zdania. Przez cały rok twardo stał przy swoim zdaniu. W tym czasie spokojnie studiował Biblię i wzrastał w mądrości i wiedzy. W końcu krewni zmęczeni czekaniem obmyślili przebiegły plan. Byli pewni, że pokusa fizyczna doprowadzi go do złamania ślubu czystości, po czym z pewnością porzuci swoje powołanie zakonne.

Pewnej nocy bracia przyprowadzili mu prostytutkę do pokoju. Pomysł braci jednak nie zadziałał zgodnie z zamierzeniami. Tomasz natychmiast wyrwał płonący kawałek drewna z kominka i wypędził kobietę z pokoju. Zatrzasnął za nią drzwi i wypalił znak krzyża na drzwiach. Następnie upadł na kolana ze łzami w oczach i modlił się, aby zachować czystość i nie splamić ślubu złożonego Bogu.

Według zapisów Tomasz natychmiast zapadł w mistyczny sen i miał niesamowitą wizję. Dwaj aniołowie przyszli do niego z nieba i zawiązali sznur wokół jego talii, mówiąc: „W imięBoga przepasujemy cię sznurem czystości – pasem, którego żaden atak nigdy nie zniszczy”. Dzięki temu  anielskiemu darowi Tomasza wolny był od pokus seksualnych, a Bógobdarzył go świętą czystością, która jego myśli i czynywznosiła tylko ku niebu. Papież Pius XI napisał: „Gdyby święty Tomasz nie zwyciężył, gdyby jego czystość była zagrożona, jest bardzo prawdopodobne, że Kościół nigdy nie miałby swojego Anielskiego Doktora”.

Po śmierci św. Tomasza z Akwinu sznur czystości, który nosił, został zabezpieczony przez braci i udostępniony do publicznej czci we włoskim mieście Vercelli (dziś sznur znajduje się w kościele dominikanów w mieście Chieri, niedaleko Turynu). Relikwia ta ma około 150 cm długości i jest wykonana z lekkiego materiału i zawiązanych na nim jest piętnastuwęzłów. Ludzie zaczęli odwiedzać niezwykłe relikwie i modlić się przed nimi o czystość. Wierzyli, że wstawiennictwo czystego świętego pomoże im w walce o ich własną czystość.

Historia ta ma jednak dalszy ciąg. Czterysta lat później o. Francis Duerwerders OP jako pierwszy zorganizowałspecjalne nabożeństwa do Świętego z Akwinu  z intencją wytrwania w czystości. Tak powstało bractwo na Uniwersytecie Katolickim w Louvain w Belgii, które znamy jako „Bractwem Walki Anielskiej”. Do dzisiaj przetrwało jako „Bractwo Paska św. Tomasza z Akwinu”.

Bractwo zaczęło się rozwijać w różnych częściach Europy i świata i zostało oficjalnie zaaprobowane dla całego Kościoła w 1727 r. przez papieża Benedykta XIII. Jest to jedno z trzech starożytnych bractw zakonu dominikanów. Do Bractwa należeli różni święci i błogosławieni, tacy jak św. Alojzy Gonzaga, bł. Piotr Jerzy Frassati, bł. Kolumban Rieti i bł. Stefana Quinzan (która aktywnie promowała bractwo wśród kobiet).

Bractwo ułożyło konkretne rady, które miały strzec ich czystości. Wśród podstawowych wymienia się: Strażzmysłów, szczególnie wzroku, a także unikanie też przejadania się, rozleniwienia, a nade wszystko – nudy; unikanie wszelkich rozrywek, towarzystwa i miejsc, które sprzyjają rezygnacji z zachowania czystości; modlitwa aktami strzelistymi; pobożne przystępowanie do spowiedzi i Komunii Świętej, a także odmawianie codziennie piętnastu Zdrowaś Maryjo.

Wśród wiernych rozpowszechniła się także modlitwa do św. Tomasza z prośbą o zachowanie czystości. Boże, który nas umocniłeś w staraniach o zachowanie czystości wstawiennictwem św. Tomasza, wysłuchaj nas błagających pokornie, byśmy jego wstawiennictwem wsparci nieprzyjaciela duszy i ciała pokonali, a zachowawszy czystość, do grona świętych i aniołów przyjęci być mogli. Amen.

Inne artykuły autora

Litania do Ojca Dolindo Ruotolo

Oddycham kapłaństwem