Z górnej półki #16

Celem cyklu "Z górnej półki" jest przyjęcie myślenia Jezusa, co ma prowadzić do przemiany życia. Dzisiejsza Ewangelia wybitnie wpisuje się w ten cel, gdyż uczy ważnej chrześcijańskiej zasady.

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Wycisz się i uświadom sobie obecność Boga.
Proś Ducha Świętego o to, aby Cię poprowadził w tej modlitwie.
Proś, aby wszystkie Twoje pragnienia, zamiary, intencje, myśli, odczucia i czyny były skierowane ku Bogu i Jego woli.
Wyobraź sobie Jezusa umierającego na krzyżu, aby uświadomić sobie to, co Bóg zrobił dla Ciebie i do czego Cię wzywa.

SŁOWO (Mt 7, 7-12)
Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień?  Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy.

PUNCTA
1. Proście, szukajcie, kołaczcie

Czy spodziewasz się dobra od Boga? Czy w ogóle spodziewasz się czegokolwiek od Niego? Jeśli tak to znaczy, że traktujesz Go poważnie i czymś oczywistym i naturalnym jest wówczas proszenie Boga o coś, szukanie u Niego odpowiedzi i zrozumienia, kołatanie do Niego na modlitwie, by dopuścił Cię do Swoich tajemnic. Jeśli zatem prosisz, szukasz i kołatasz do Boga to znaczy, że Bóg rzeczywiście jest dla Ciebie punktem odniesienia, centrum życia, przewodnikiem i Zbawcą. Czy w ciągu dnia zwracasz swoją myśl do Boga?
Te trzy czynności można rozumieć w ten sposób:
Prosić – wyrażaj swoje pragnienia, potrzeby, a zostaną zaspokojone. To wymaga znajomości siebie, świadomości tych potrzeb i pragnień. Tylko wtedy odkryjesz, że Bóg chce zaspokajać Twoje braki.
Szukać – szukać sensu, zrozumienia, prawdy. Pytaj, a znajdziesz odpowiedź. Szukaj prawdy, a ją znajdziesz. Szukaj pomocy, a ją otrzymasz.
Kołatać – działaj, podejmuj kroki, wysilaj się, nie czekaj, aż coś się samo stanie.

2. Złota zasada postępowania
Jezus chce zmienić myślenie swoich uczniów. Do chrześcijanina nie pasuje zasada „oko za oko i ząb za ząb”. Moralność Nowego Testamentu jest inna: Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Te słowa można zrozumieć w jeszcze głębszy sposób: Jak Bóg Tobie, tak Ty Bogu i ludziom. Traktuj bliźniego tak, jak Bóg potraktował Ciebie, nawet jeśli bliźni potraktował Cię źle.

Czy wprowadzasz w życie złotą zasadę postępowania? Przypomnij sobie kilka momentów, kiedy udało Ci się ją zrealizować. Podziękuj za to Bogu. Przypomnij sobie też te sytuacje, gdy było inaczej. Jak powinieneś się wtedy zachować?

Pomocą we wprowadzaniu w życie tej złotej zasady będzie wyrobienie w sobie empatii, chęć zrozumienia innych (zamiast automatycznego osądzenia i potępienia) oraz dystans do siebie (a ten wiąże się z miłością do siebie). Czy ćwiczysz w sobie te cnoty i postawy?

3. Źli ludzie czyniący dobro
Można być złym człowiekiem i robić dobre rzeczy. Z tych słów Jezusa płyną dwa wnioski – jeden pozytywny, drugi negatywny. Po pierwsze, w każdym człowieku jest odrobina dobra, skoro nawet zły człowiek potrafi czynić coś dobrego. Spróbuj przypomnieć sobie osobę, która - według Twojej opinii i doświadczeń - jest zła. Postaraj się w tej osobie dostrzec coś dobrego. Po drugie, czynienie dobra przez złych ludzi może usypiać ich sumienie. Skoro potrafię czynić dobro to znaczy, że nie jest ze mną tak źle i nie muszę podejmować nawrócenia (czyli przemiany myślenia i intencji). Dlatego trzeba znać całą prawdę o sobie i nie próbować się wybielać, usprawiedliwiać. Zastanów się, czy jest w Tobie taka postawa.

Porozmawiaj z Jezusem o swoich odczuciach, myślach, skojarzeniach, wnioskach z tej modlitwy. Uczyń postanowienie.

Ojcze nasz…


Zadania:
a) Przez najbliższe 2 tygodnie spróbuj wcielać w życie złotą zasadę postępowania. Zwróć też na nią uwagę w czasie rachunku sumienia.
b) Postaraj się cały czas wykonywać zadanie z ostatniego spotkania: w ciągu dnia zwróć swoją myśl ku Bogu.
c) Przed kolejnym spotkaniem zapoznaj się z fragmentem Mt 7, 13-14.

Michał Mazur CSMA

Inne artykuły autora

Biblijne czarne charaktery: uczeni w Piśmie i faryzeusze (cz.3)

Biblijne czarne charaktery: uczeni w Piśmie i faryzeusze (cz.1)