TE DEUM na Karaibach

facebook twitter

23-07-2021

Rok 2021, choć pełen ograniczeń spowodowanych pandemią, dla michalickiej wspólnoty na Karaibach rozbrzmiewa radosnym uwielbieniem Boga, bowiem rozpoczął się czas kilku jubileuszów, pośród których najważniejszy i najpiękniejszy to 100-lecie zatwierdzenia naszego Zgromadzenia. Ale po kolei…

15 lutego 2021 roku obchodziliśmy 25-lecie istnienia sanktuarium św. Michała Archanioła w Santiago. Tę celebrację odłożyliśmy na nieco późniejszy czas, z nadzieją, że pandemia „odpuści” i będziemy mogli uczynić to naprawdę pięknie.    

18 maja 2021 roku, przełożony naszej delegatury – ks. Jan Drabczak, obchodził srebrny jubileusz święceń kapłańskich, na który – mimo obostrzeń i licznych zakazów – przybyło wielu kapłanów, zarówno z diecezji jak i Zgromadzenia, sprawiając miłą niespodziankę Jubilatowi i ubogacając ceremonię liturgiczną.

I wreszcie 18 lipca 2021 roku jedna z naszych parafii p.w. Nuestra Señora de la Altagracia obchodziła także jubileusz 25-lecia erygowania. Parafię tę prowadzimy od momentu jej utworzenia. Jej pierwszym proboszczem był ks. Jan Kaszuba CSMA, który dziwnym zrządzeniem Bożym znowu tu powrócił i miał zaszczyt przygotować te przepiękne obchody.  

Wspólnocie parafialnej z Puerto Plata w przygotowaniach do wspomnianego jubileuszu towarzyszył św. Michał Archanioł w znaku cudownej figury z sanktuarium w Santiago. A będąc mieszkańcem Nieba i świadkiem „wielkich dzieł Boga” od momentu stworzenia, przez trzy dni pomagał jak najlepiej mierzyć się z wyzwaniami współczesnych czasów i spojrzeć na otaczającą rzeczywistość oczyma samego Boga, analizując historię powstania parafii oraz fakt, że prowadzą ją michalici. „Dla wierzących w Boga nie ma przypadków. Bóg nam daje znaki i przez nie przemawia. I patrząc z perspektywy anielskiej, obecność św. Michała w tym regionie miasta wydawała się bardzo potrzebna i przyniosła wiele nadziei” – to właśnie podkreślali parafianie. W czasie pandemii miasto przeżywało zastój gospodarczy przez brak turystów i zamknięte hotele. I właśnie po długim czasie zawitał ponownie Crusero (statek z turystam). Wielu mieszkańców przybyło na plażę, by ich serdecznie powitać. Równoczesne przybycie św. Michała Archanioła jakby pomnożyło tę radość i nadzieję na lepsze jutro.  

Eucharystii jubileuszowej przewodniczył pasterz diecezji bp Julio Cesar Corniel Amado. W homilii ukazał jak pięknie jubileusz 25-lecia parafii wkomponowuje się w wielki michalicki jubileusz 100-lecia zatwierdzenia Zgromadzenia. Dla diecezji każda wspólnota zakonna jest darem od Boga i nowym spojrzeniem na wiarę, według charyzmatu danej rodziny zakonnej.   Następnie ks. Biskup podziękował wspólnocie michalickiej za pracę i ogłosił przedłużenie kontraktu, który w tym dniu wygasał.

Warto zauważyć, że na tę uroczystość przybyli wszyscy współbracia michalici, będący w tym czasie na wyspie. Z Santo Domingo – ks. Anibal Polanco. wicedelegat i rektor seminarium oraz ks. Jacek Swęd, ojciec duchowny i proboszcz parafii św. Stanisława. Z Santiago – ks. Grzegorz Ringel, proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej i św. Gabriela Archaniola oraz nasz neoprezbiter ks. Jose Alberto Espinal Rodriguez, który jako wikariusz posługuje wraz z ks. Janem Drabczakiem w sanktuarium św. Michala Archanioła i parafii św. Filipa Apostoła w Santiago.

Pełen wzruszenia proboszcz ks. Jan Kaszuba, w obszernym wystąpieniu przypomniał historię początków parafii i etapy rozbudowy kościoła parafialnego, szczególnie pierwsze dni, kiedy to wraz z ks. Janem Królem nie mieli niemalże nic: plebania była w surowym stanie, a pierwszym zakupem, jakiego dokonali były sztućce, talerze i dwa łóżka.  

Po wymienieniu przez jedną z parafianek listy pracujących w parafii przez minione lata kapłanów-michalitów, ludzie bardzo długimi oklaskami podziękowali wszystkim, a w szczególności wzruszonemu Proboszczowi za jego oddanie. Ks. Kaszuba nie pozostał dłużny i wręczył najbardziej aktywnym członkom rady parafialnej pamiątkowe dyplomy, dziękując tym samym za ich wierność, oddanie i służbę w parafii.

Przełożony delegatury ks. Jan Drabczak podziękował w imieniu Zgromadzenia ks. Biskupowi za otwarcie drzwi i serca diecezji dla michalitów, a ludziom za przyjęcie, zaakceptowanie oraz wsparcie dla naszych kapłanów posługujących w parafii.

Po uroczystym Te Deum celebracja zakończyła się sesją zdjęciową i poczęstunkiem, gdzie była możliwość osobistego porozmawiania z ks. Biskupem i bliższego poznania się. W gronie prezbiterów był także kapłan z rodziny ks. Kaszuby, pracujący na co dzień w diecezji radomskiej. Po spotkaniu współbracia rozjechali się do swoich domów.

Podobne artykuły