O Najświętszej Trójcy - Uroczystość Najświętszej Trójcy - 30 maja

(Mt 28, 16-20) Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus zbliżył się do nich i przemówił tymi słowami: "Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata".

„Idźcie wiec i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”(Mt 29,19).

Iść i nauczać w imię Trójcy Przenajświętszej, jest to największe pragnienie Pana Jezusa.

Jak je spełnić?

Cóż, żeby nauczać w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, trzeba najpierw z tymi Osobami wejść w relację. Chcę zauważyć, że relacja z Bogiem Ojcem, Jezusem i Duchem Świętym nie jest trudna.

Codziennie rano jak wstajemy robimy znak krzyża na sobie w imię Trójcy Świętej.

To samo czynimy przed jedzeniem, wychodząc do pracy , czy też dzieciom swoim na czole przed wyjściem do szkoły i na dobranoc.

Wchodząc do Kościoła do znaku krzyża w imię Trójcy Przenajświętszej dodajemy wodę święconą, odnawiając przez to dar przyjętego przez nas chrztu świętego.

W konfesjonale otrzymujemy w tym znaku rozgrzeszenie.

W trakcie celebrowania i uczestniczenia w Eucharystii czynimy tylko dwa razy znak krzyża. Zaraz na początku Liturgii i na jej zakończenie, kiedy kapłan udziela nam błogosławieństwa na rozesłanie.

Mamy z mocą Trójcy Przenajświętszej nieść Chrystusa do naszych środowisk codziennego życia.

Przed Ewangelią trzykrotnie robimy znak krzyża najpierw na czole, gdzie prosimy Boga w Trzech Osobach:

-  o zapamiętanie Słowa Bożego,

- później na ustach wyrażając gotowość Jego głoszenia,

- oraz na sercu zapewniając, iż według tego Słowa chcemy żyć.

Jak widzimy, na co dzień nieustannie przebywamy z Najświętszą Trójcą.

Przechodząc czy przejeżdżając obok Kościoła, oddając cześć Jezusowi w Najświętszym Sakramencie, będąc: w autobusie, w tramwaju, w pociągu, czy też w samochodzie, który prowadzimy możemy uwielbiać Najświętszą Trójcę znakiem krzyża świętego.

Można by, więc powiedzieć, że Najświętsza Trójca nieustannie nam towarzyszy.

W Piśmie św. mamy kilka razy ukazaną obecność Trzech Osób Boskich.

Pierwszy raz w momencie Chrztu Pana Jezusa w Jordanie.

Bóg Ojciec ukazuje się prze słowo skierowane do obecnych tam ludzi o swoim Synu, a Duch Święty w znaku gołębicy:

 „A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie".(Mt 3,16).

W dzisiejszej Ewangelii zostaje podkreślona obecność Najświętszej Trójcy w trakcie „Ostatniego rozkazu”: „. Idźcie, więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”(Mt 28, 19).

Św. Paweł pisząc Drugi List do Koryntian, w swoim pozdrowieniu końcowym podkreśla Jej obecność: „Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi!”(2 Kor 13, 13).

Podsumowując zauważmy, jak często i blisko żyjemy w relacji z Trójcą Przenajświętszą na co dzień, że śmiało moglibyśmy skomentować ją słowami św. Pawła wygłoszonymi na Areopagu:

„ Znajdujemy Ją niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest Ona niedaleko od każdego z nas. Bo w Niej żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”.(por. Dz 17,27-28).

Zauważmy też, że na różnych etapach naszego życia możemy mieć bliższe lub dalsze relacje z tymi najważniejszymi Osobami.

Często jest tak, że relacja z Bogiem Ojcem przeżywana jest najgłębiej w okresie dziecięctwa i młodości.

Później pojawia się Osoba Ducha Świętego doświadczana w sakramencie  bierzmowania, a w wieku dojrzałym szukamy przewodnika naszego życia, mędrca, kogoś, komu moglibyśmy powierzyć losy  i ukryte prawdy życia i tu odkrywamy Osobę Jezusa Chrystusa,  przez poznawanie Jego nauki w Słowie Bożym.

Na chrzcie świętym otrzymaliśmy Dar obecności w nas Trójcy Przenajświętszej, nie zapominajmy o tych wyjątkowych Osobach, które są samą  m i ł o ś c i ą.

Modlitwa:

Boże, mój Ojcze, ukochałeś mnie odwieczną miłością i nigdy nie przestałeś mnie kochać miłością bezwarunkową. Nie muszę zasługiwać na Twoją miłość. Jestem Twoim dzieckiem. Chroń mnie więc jak małe dziecko ode złego. Amen.

Jezu Chryste, z miłości do mnie oddałeś swoje życie, abym żył w wolności i radości dziecka Bożego. Dziękuję, że poszedłeś za mną, jak za zagubioną owieczką. Bądź dla mnie drogą, prawdą i życiem. Amen.

Duchu Święty, Duchu Prawdy, Duchu Pocieszycielu, Duchu, który codziennie rozlewasz miłość w moim sercu, napełnij mnie sobą, Twoją świętą obecnością i umocnij mnie w drodze do Domu Ojca. Amen.

Inne artykuły autora

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Kerygmat apostolski

Od Emaus do Jerozolimy